Jaki rodzaj opon wybrać do wózka widłowego?

Różne typy wózków widłowych wymagają różnego rodzaju akcesoriów i części zamiennych. Stojąc przed zakupem wózka widłowego czy to na potrzeby gospodarstwa, czy też działalności firmy dobrze jest sprawdzić kwestię najczęściej wymienianych w wózkach części zamiennych jak np. opony do wózka widłowego.

Rodzaje opon do wózków widłowych

Wózki widłowe wykorzystują w swym działaniu dwa rodzaje opon, a mianowicie superelastyczne, pneumatyczne diagonalne oraz radialne. Dobiera się je pod przeznaczenie i tryb pracy wózka.

Opony superelastyczne zalecane są dla urządzeń używanych w ciężkich warunkach. Dzięki swej budowie zapewniają poczucie stabilności pojazdów o charakterze działań wysokiego składowania. Przebicie w niej opony jest praktycznie niemożliwe dlatego są one dość mono cenione przez właścicieli wózków. Drugim polecanym typem są opony pneumatyczne. Pozwalają one na odpowiedni pozom asekuracji, ich montaż i demontaż jest stosunkowo prosty.

Jaki typ opon wybrać?

Biorąc powyższy podział główny można wyróżnić dodatkowo podział na opony w wersji czarnej oraz niebrudzącej (białej, szarej, zielonej). Opony pneumatyczne  występują w podziale na diagonalne i radialne, przy czym diagonale cechują się dobrą stabilnością, dobrą trakcją oraz odpornością na uszkodzenia ściany bocznej. Opony radialne to wysoki komfort jazdy, niskie opory toczenia, duża żywotność oraz bardzo dobrą trakcją. Oba rodzaje można montować na tej samej feldze. Te superelastyczne sprawdzą się tam, gdzie mogą być narażone na przebicia. Trzeba jednak do ich nałożenia stosować specjalnej prasy hydraulicznej. Nie sprawdzą się one na nierównym podłożu, po którym trzeba wieźć wrażliwy sprzęt, elektronikę, szkło. W takim wypadku wygrywają pneumatyczne o wysokim poziomie amortyzacji. Opony będą się zużywać różnie w zależności od klasy opon, miejsca pracy wózka, stanu nawierzchni, na której pracują, temperatury otoczenia, czy też intensywności pracy wózkiem.

Rodzaje napędów stosowane w wózkach widłowych. Przeczytaj na naszym blogu