Jak dobrać rolki do paleciaka?

Rolki do paleciaka, czyli rodzaj kółek, które umożliwią mu poruszanie się po konkretnej nawierzchni i transportowanie określonych ładunków. To, na jakie się zdecydujemy powinno być podyktowane właśnie kwestią tego, gdzie dany wózek paletowy będzie wykorzystywany. Wyróżniamy bowiem trzy rodzaje rolek: twarde poliamidowe (nylonowe), poliuretanowe albo wykonane z miękkiej gumy. Każde z nich wyróżnia się nieco innymi właściwościami w codziennym użytku.

Rodzaje kółek/rolek – jakie wybrać?

Nylonowe rolki do wózków paletowych to doskonały sposób na zapewnienie pracownikom wyjątkowo łatwej i lekkiej obsługi paleciaka. Wynika to z faktu, iż wyróżnia je bardzo niski opór toczenia. Jednak zauważalne jest, że ich stosowanie na powierzchniach, które są wyjątkowo gładkie, może być nadmiernie głośne, a wręcz dokuczliwe. Jednak zdaniem użytkowników posiadają one jeszcze jedną istotną zaletę, jaką jest stosunkowo niska cena zakupu.

Kolejne są rolki poliuretanowe, których twardość ma średni poziom, co sprawia, że są uniwersalne i doskonale sprawdzają się na różnych rodzajach nawierzchni. Ponadto jest to materiał, który wyróżnia się wysoką odpornością na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że wykonane z niego rolki są bardzo trwałe i chętnie stosowane.

Nie możemy jednak również zapominać o rolkach gumowych. Przede wszystkim są one bardzo miękkie, a praca paleciakiem, w nie wyposażonym bardzo cicha. Zaleca się je w przypadku delikatnych posadzek, jednak i tutaj są pewne ograniczenia. Po pierwsze czarna guma może zostawiać ślady, więc lepiej wybrać białą. Ponadto występują tu duże opory toczenia, co widać przy dużych obciążeniach. Ostre krawędzie mogą być zagrożeniem powstawania nacięć.

Czemu tak ważny jest wybór odpowiednich rolek?

Analizując przedstawione powyżej cechy poszczególnych rodzajów rolek możemy dobrać takie, które zapewnią maksymalny komfort pracy w określonych warunkach. Jednocześnie posadzka, po której będziemy się poruszać paleciakiem będzie odpowiednio zabezpieczona przed powstaniem ewentualnych uszkodzeń. Decydując się na zakup lub wynajem wózka paletowego warto więc zwrócić uwagę na rodzaj rolek, w jakie jest wyposażony.

Które części do wózków widłowych najczęściej podlegają wymianie? Przeczytaj na naszym blogu