Jak dbać o wózek widłowy? Serwis i konserwacja

Wózki widłowe to specjalistyczne pojazdy wolnobieżne stosowane do przenoszenia i unoszenia towarów. Wykorzystywane są m.in. w zakładach produkcyjnych, supermarketach i magazynach. Aby wydłużyć ich żywotność i uniknąć problemów podczas kontroli Urzędu Dozoru Technicznego, należy poddawać je okresowej konserwacji i serwisowaniu. Podjęcie odpowiednich czynności we właściwym czasie wpływa na bezpieczeństwo i efektywność pracy operatorów wózków. Poniżej podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o wózki widłowe, by utrzymać je w dobrej kondycji przez długi czas.

Przeglądy wózków widłowych

Jeśli posiadasz w swojej firmie wózek widłowy, dopilnuj by podlegał on regularnym przeglądom i serwisowaniu. Operatorzy powinni poddawać wózki dokładnym oględzinom przed rozpoczęciem dnia pracy. W razie konieczności powinni uzupełnić płyny eksploatacyjne, dokonać niezbędnych regulacji, nasmarować rolki czy łańcuch masztu lub zgłosić ewentualne usterki. Awarie i drobne usterki w pojazdach powinny być na bieżąco usuwane – w ten sposób zapobiega się poważnym uszkodzeniom urządzeń. W instrukcji wózków widłowych producenci zamieszczają szczegółowe wytyczne odnośnie do częstotliwości przeprowadzania przeglądów konserwacyjnych (niektórzy producenci zalecają przeglądy co 2-3 miesiące, inni co pół roku). Przegląd konserwacyjny może przeprowadzić jedynie uprawniony do tego rodzaju prac konserwator. Trzecim rodzajem przeglądów wózków widłowych są przeglądy okresowe, które wykonuje się na potrzeby kontroli z UDT. Tego rodzaju prace warto zlecić specjalistom.

Serwisowanie wózków widłowych

Jak wszystkie urządzenia, także wózki widłowe ulegają awariom czy uszkodzeniom. Wówczas konieczne jest wezwanie doświadczonych mechaników z autoryzowanego serwisu wózków widłowych. Nie warto dokonywać napraw własnym sumptem – może to doprowadzić do utraty gwarancji na pojazd. Poza tym od jakości serwisu zależy zdrowie i życie operatorów, bezpieczeństwo przenoszonych towarów, a także efektywność działania danej jednostki magazynowej czy produkcyjnej.

Jak dobrać rolki do paleciaka? Przeczytaj na naszym blogu