Charakterystyka wózków widłowych z przesuwem bocznym

Wózki widłowe są praktycznymi urządzeniami, które usprawniają pracę oraz podnoszą jej komfort i bezpieczeństwo. Są one wykorzystywane przede wszystkim w magazynach, halach i przedsiębiorstwach produkcyjnych, w których zachodzi potrzeba transportu wewnętrznego dużej ilości towarów, lub przedmiotów o znacznym obciążeniu. Aby dobrać sprzęt, który najlepiej sprawdzi się w danej firmie, trzeba określić rodzaj najczęściej przewożonych towarów i warunki pracy. W niniejszym artykule znajdą się informacje o szczególnym rodzaju wózków widłowych z załadunkiem bocznym.

Podstawowe cechy wózków widłowych z załadunkiem bocznym

Wózki widłowe dzieli się ze względu na: napęd, który warunkuje możliwości ich użytkowania w przestrzeniach otwartych i zamkniętych oraz zastosowanie. Wózki widłowe z przesuwem bocznym są przeznaczone do pracy magazynowej wewnątrz pomieszczeń, dlatego są wyposażone w wydajny silnik elektryczny. Wyjątkowa konstrukcja omawianego rodzaju wózków widłowych jest dostosowana do specyficznych cech przedmiotów, które mają przewozić. Poniżej znajduje się charakterystyka budowy wózków z przesuwem bocznym.

  • Operator maszyny bocznej musi pogodzić się z dość kompaktową, lecz przejrzyście urządzoną kabiną. Jego miejsce pracy jest zabezpieczone dodatkową osłoną od góry.
  • Duże obciążenia niewielkiej konstrukcji wymagają zastosowania pełnych, stabilnych opon.
  • Maszt oraz widły wózka są zainstalowane w sposób prostopadły do reszty maszyny.
  • W odróżnieniu od widłaków czołowych, w tych z załadunkiem bocznym musi być zastosowana przeciwwaga, która zabezpieczy pracownika oraz pojazd przed przechyleniami i wywrotką.

Ze względu na wiele czynników odróżniających wózki z przesuwem bocznym od innych rodzajów wózków widłowych, konieczne jest zorganizowanie przeszkolenia uzupełniającego dla operatora maszyny.

Jakie są zalety wózków widłowych bocznych?

Liczne zalety widłaków bocznych są powodem ich wykorzystywania na szeroką skalę. Każdy metr kwadratowy powierzchni sporo kosztuje, więc firmy ograniczają powierzchnię. Potrzebują  więc maszyn o wąskiej, lecz mocnej konstrukcji, które będą mogły poruszać się w zmniejszonych przestrzeniach. Podstawowym atrybutem wózków widłowych z załadunkiem bocznym, nazywanych także wózkami wysokiego składowania, jest możliwość przewożenia nietypowych gabarytowo i wysokich towarów oraz podnoszenia ich na wysokość dochodzącą do kilkunastu metrów! Innymi ważnymi zaletami tych pojazdów załadunkowo-rozładunkowych są: intuicyjny panel sterowania, zwiększone bezpieczeństwo, szybkość oraz wydajność pracy.

Gdzie najlepiej sprawdzą się wózki widłowe z przesuwem bocznym?

Wózki z przesuwem bocznym są konstruowane tak, aby sprawdziły się w jak największej ilości miejsc. Dzięki małemu promieniowi skrętu i znacznej zwrotności świetnie nadają się one do pracy w:

  • niewielkich i ciasnych pomieszczeniach,
  • magazynach wysokiego składowania,
  • centrach dystrybucji i logistyki,
  • tartakach,
  • wielkopowierzchniowych sklepach budowlanych,
  • zakładach produkcyjnych.

Firmy, które okazjonalnie potrzebują wózków widłowych z załadunkiem bocznym, mogą je wypożyczyć od sprawdzonych partnerów, którzy sprzedają też nowe i używane maszyn oraz oferują ich fachowy serwis.

Wózki widłowe w obsłudze regałów drive-in. Przeczytaj na naszym blogu