Zakup czy wynajem - który sposób nabycia wózka widłowego bardziej się kalkuluje?

Kiedy chcemy się zaopatrzyć w wózek widłowy, powstaje pytanie, w jaki sposób to zrobić. Istnieją bowiem różne opcje do wyboru. Jedną z nich jest zakup, a drugą wynajem tego urządzenia. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a poza tym do jednych okoliczności dostosowane jest lepiej, a do innych gorzej.

Specyfika kupna

Jeśli chodzi o zakup, to może on dotyczyć zarówno nowego, jak i używanego wózka. Niewątpliwie i jedną, i drugą opcję najlepiej jest zastosować wtedy, kiedy tego rodzaju pojazd będziemy wykorzystywać z dużą częstotliwością i przyda się on do pracy codziennej. Na zakup najlepiej postawić więc, jeżeli wiemy, iż w naszej firmie wózek widłowy będzie stale wykorzystywany i nie grożą mu długie przerwy, w trakcie których będzie on stał i się kurzył. O ile w perspektywie mamy długie funkcjonowanie i dysponujemy dużymi zasobami, możemy zdecydować się na kupno modelu fabrycznego. Nic jednak nie szkodzi, jeśli nasze środki są ograniczone lub nie jesteśmy pewni co do przyszłości przedsiębiorstwa. Wtedy dobrą opcją jest kupno używanego wózka widłowego.

Specyfika wynajmu

Nie zawsze jednak wózek widłowy jest nam potrzebny na stałe. Czasem zdarza się, iż zapotrzebowanie na to urządzenie występuje tylko okresowo bądź przy konkretnym zleceniu. Wtedy bez wątpienia lepszym rozwiązaniem niż zakup nowego bądź używanego wózka widłowego jest wynajem tego pojazdu. Nie trzeba ponosić wówczas tak dużych kosztów jak w sytuacji, kiedy zaopatruje się w sprzęt na stałe. Ponadto odchodzi wtedy problem związany z tym, co po zakończeniu zlecenia zrobić z niepotrzebnym już wózkiem. Kiedy się go wynajmuje, po wykonanej pracy wystarczy zwrócić go do wypożyczalni.

Podsumowując, to, czy lepiej kalkuluje się zakup, czy wynajem wózka, zależy w dużym stopniu od tego, jakie ma być przeznaczenie tego urządzenia. W jednych sytuacjach niewątpliwie lepiej sprawdzi się kupno, natomiast w innych najlepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie.

Jakie części wózków ulegają najszybciej zużyciu? Przeczytaj na naszym blogu