Rodzaje napędów stosowane w wózkach widłowych

Oprócz rozróżniania wózków widłowych pod względem rodzaju załadowczego i transportowego oraz sposobu załadowania dzielimy je także ze względu na napęd. Przeczytaj nasz artykuł, by zapoznać się z tym podziałem.

Rodzaje wózków widłowych ze względu na napęd

Wśród powszechnie użytkowanych wózków widłowych wyróżniamy trzy typy różniące się pod względem napędu: są to wózki gazowe, elektryczne i spalinowe.

Wózki widłowe elektryczne - zwane też wózkami akumulatorowymi ze względu na to, że w tego typu urządzeniu silnik zasilany jest za pomocą baterii o długiej żywotności. Zaletą, która stawia ten typ napędu ponad innymi, jest fakt, że wózków takich można bez problemu używać na terenie zamkniętym. By jednak ich eksploatacja była możliwa w magazynach i halach, muszą być zgodne z przepisami Urzędu Dozoru Technicznego, a także spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. Ze względu na niewielki silnik tego rodzaju wózki widłowe są niewielkie, co oznacza, że jest ich znacznie łatwiej używać we wnętrzach o małej powierzchni, niż np. wózków spalinowych. Jest to najbardziej energooszczędny wybór, wyjąwszy wózki gazowe.

Wózki widłowe gazowe - czyli wózki LPG. Jeżeli chcemy korzystać z nich w pomieszczeniach zamkniętych, powinniśmy sprawdzić, czy nie naruszamy w ten sposób przepisów danego obiektu, a także zainstalować w urządzeniu filtry ograniczające spaliny. W odróżnieniu od oleju napędowego, który jest najczęściej wykorzystywany w wózkach spalinowych, gaz ma stosunkowo niską cenę, co czyni napędzane nim wózki bardziej oszczędnym wyborem. Ich dużą zaletą jest fakt, że nie emitują znacznego hałasu podczas użytkowania, co zwiększa komfort pracy.

Wózki widłowe spalinowe - najczęściej zasilane olejem napędowym, choć oprócz diesli można spotkać również wózki widłowe posiadające silniki benzynowe. Nie są jednak często wykorzystywane z powodu wysokich kosztów generowanych przez zużycie paliwa. Ponieważ wózki tego typu emitują szkodliwe spaliny, ze względu na przepisy BHP użytkowane są raczej na wolnym powietrzu niż w pomieszczeniach. Jeżeli chcemy używać tych urządzeń na terenie zamkniętym, podobnie jak w przypadku wózków o napędzie gazowym musimy zadbać, by posiadały filtry służące do ograniczania spalin.

Jaki rodzaj opon wybrać do wózka widłowego? Przeczytaj na naszym blogu