Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie części do wózków widłowych?

Wózki widłowe to urządzenia o szerokim zastosowaniu. Nie może ich zabraknąć w sklepach budowlanych, w magazynach, na halach produkcyjnych czy w wielu innych miejscach, w których regularnie załadowuje i rozładowuje się różnego typu towary. Ze względu na intensywną eksploatację czasami konieczna okazuje się wymiana części w wózku widłowym. Na co zwracać uwagę, wybierając je?

Wybierać oryginalne części czy zamienniki?

Pierwszym z wyborów, przed którymi stają osoby wybierające części do wózków widłowych jest ten, czy lepiej kupić oryginalne elementy, czy może zamienniki. Oryginalne podzespoły mają lepszą jakość, dzięki czemu można mieć pewność, że będą kompatybilne ze sprzętem, zapewnią sprawną pracę i posłużą przez długi czas.

Poza tym na takie części do wózków widłowych udzielana jest gwarancja, więc w razie czego to po stronie sprzedającego leżą koszty związane z wymianą. W przypadku używanych podzespołów nie można mieć pewności co do ich jakości oraz poprawności działania „widlaka”. Z drugiej jednak strony są tańsze, co w niektórych przypadkach jest najważniejszym kryterium wyboru.

Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając części do wózków widłowych?

Przed zakupem części do widlaka, należy zweryfikować, czy są kompatybilne z konkretnym modelem wózka. Jeśli natomiast chodzi o miejsce, w którym warto kupować elementy, to najlepiej udać się do autoryzowanego dealera czy sklepu, który dysponuje sprawdzonymi podzespołami. Zakup części do wózków widłowych od osób prywatnych zawsze jest obarczony ryzykiem – nie wiadomo, skąd pochodzą i jakiej są jakości. W związku z tym jest duże prawdopodobieństwo powstania przestojów w pracy oraz konieczności poniesienia dodatkowych kosztów naprawy albo zakupu kolejnych elementów niezbędnych do poprawnej pracy wózka.