Co należy wiedzieć o przedłużkach do wózka widłowego?

Wózki widłowe są jednym z najbardziej uniwersalnych sprzętów wykorzystywanych w zakładach produkcyjnych, halach i magazynach. Znajdują zastosowanie podczas prac związanych z załadunkiem i rozładunkiem towaru. Ich obsługa jest stosunkowo prosta, a aby móc kierować wózkiem, wystarczy ukończyć odpowiednie szkolenia. Dużym plusem tego rodzaju pojazdów jest duża żywotność i niska awaryjność. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia wózka widłowego są widły, które można modyfikować za pomocą przedłużek.

Czym charakteryzują się przedłużki do wózka widłowego?

Przedłużki do wózka widłowego są bardzo ciekawą alternatywą dla klasycznych wideł montowanych w wózkach widłowych. Ich sporym atutem jest stosunkowo niska cena w porównaniu do kwoty, którą należy zapłacić za nową parę wideł. Ten rodzaj osprzętu do wózków widłowych stosowany jest głównie wtedy, kiedy podstawowe widły są w dobrym stanie, ale sporadycznie konieczne jest wykonanie prac z wymagających dłuższych wideł. W takich sytuacjach zakup drugich, dłuższych wideł jest po prostu nieopłacalny.

Przedłużki do wideł mają postać nakładanych elementy ze stali, zwiększających długość roboczą wideł. Ich montaż jest szybki i łatwy. Decydując się na zakup przedłużek do wideł, należy zwrócić uwagę na to,  jaka jest ich długość i z czego zostały wykonane. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracy, długość wideł powinna stanowić minimum 60% całkowitej długości przedłużki.

Jeżeli chodzi o materiał wykonania, do wyboru są dwa typy nakładek – pełne oraz puste. Przedłużki pełne stanowią elementy, które nasuwa się bezpośrednio na widły, dlatego ich szerokość powinna być o około 2 cm większa. Wykonane są z profilu zamkniętego. Przedłużki puste wykonane są z profilu otwartego. Ten typ przedłużek jest tylko nakładany na widły, dlatego też są nieco mniej wytrzymałe.