Kiedy można przeciążyć wózek widłowy?

Wózek widłowy znajduje zastosowanie na magazynach oraz w branży logistycznej. Warto wiedzieć, kiedy może ulec przeciążeniu i co wtedy należy zrobić.

Awarie wózków widłowych

Wózki widłowe ulegają awariom. Warto wiedzieć, w jakich warunkach się to dzieje. Częstą przyczyną jest ich przeciążenie. Kiedy do tego dojdzie, pozostaje oddać maszynę do naprawy. Firma Uni Carriers świadczy serwis wózków widłowych. Na usługę składa się kompleksowa renowacja, przeglądy techniczne, remonty silników i skrzyń biegów. To również montaż opon pneumatycznych oraz superelastycznych, a także naprawa zawieszeń i masztów. Serwis regeneruje również elementy hydrauliki siłowej. Warto poddawać mu wózek widłowy tym częściej im więcej pracy on wykonuje. O wiele taniej i szybciej jest usuwać wszelkie awarie, nim staną się bardzo poważne. A czym jest wspomniane przeciążenie i z czego ono wynika?

Przeciążenie wózka widłowego

Przeciążenie jest terminem bardzo dobrze znanym. Nie różni się więc niczym w przypadku wózka widłowego. Można je jednak podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym jest pobranie z wysokiej półki zbyt dużego obciążenia, co prowadzi nawet do wywrócenia maszyny i dalszych uszkodzeń. Z kolei próba uniesienia z ziemi zbyt dużych ciężarów może skutkować przepaleniem silników lub uszkodzeniem części hydraulicznych. Drugim typem przeciążenia jest nieustanna praca. Jeśli pojazd działa praktycznie bez przerwy, w końcu musi ulec uszkodzeniu. W sytuacji, gdy zadań jest wiele, należy albo doposażyć firmę w dodatkowy wózek widłowy i stosować je zamiennie, albo często serwisować. Do przeciążenia dochodzi także w sytuacji, gdy pojazd nie jest odpowiednio konserwowany. Konieczne jest sprawdzanie zawartości płynów i smarów. Do tego stanu prowadzi także używanie nieoryginalnych i słabych jakościowo części lub tych źle zregenerowanych. Nie są one w stanie sprostać intensywności eksploatacji i w konsekwencji dochodzi do przeciążenia kolejnych elementów i awarii.