Czy wózek widłowy na gaz LPG to dobry wybór?

Wózki widłowe pod względem napędu dzielą się na elektryczne i spalinowe. Silnik spalinowy może być napędzany olejem napędowym lub gazem. Wyróżnia się dwa rodzaje tych paliw – gaz ziemny CNG oraz gaz płynny propan-butan. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i pewne ograniczenia. W poniższym wpisie skupiliśmy się na pracy wózka widłowego napędzanego gazem LPG. Przeczytaj, jak wypadło nasze porównanie zalet i wad.

Porównanie emisji spalin i kosztów paliwa

Wózek widłowy napędzany LPG najczęściej stosuje się do prac zewnętrznych, jednak dzięki zamontowaniu filtrów, można go także używać w środku pomieszczeń. Wymagana jest jednak dobra wentylacja. Napęd wysokoprężny sprawdza się w ciężkich warunkach, lecz przez dużą emisję CO2 nie jest odpowiedni do pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Wózek jezdniowy na gaz emituje mniejsze ilości zanieczyszczeń. Jego popularność wynika przede wszystkim z tego, że LPG od lat utrzymuje się na dużo niższym poziomie niż inne paliwa. Orientacyjnie można przyjąć, że wózek jezdniowy podnośnikowy do 3 ton przez godzinę spali od 2 do 3,5 litra, a przy większym ciężarze od 4 do 6 litrów. Wartości te dotyczą zarówno silników wysokoprężnych i gazowych, jednak cena gazu jest ponad 2 razy niższa niż oleju napędowego.

Zalety i ograniczenia wózków widłowych LPG

Gazowe wózki widłowe mają niski poziom przenoszenia drgań i generują mniej hałasu niż pozostałe wózki spalinowe. Poziom głośności pracy może być obniżony do 5 dB. Zaletą jest także mniejsze zużycie silnika. Operatorzy zwracają uwagę na przestoje związane z brakiem kontroli ilości paliwa w zbiorniku. Wymiana butli najczęściej trwa kilka minut, a więc tyle, co tankowanie oleju napędowego. Nie jest to jednak tak problematyczne, jak wielogodzinne ładowanie akumulatorów w urządzeniach elektrycznych. Główne wady gazowych wózków widłowych to udźwig ograniczony do 4 ton oraz niemożność ich stosowania w magazynach wysokiego składowania. Zabronione jest również użytkowanie ich w niektórych branżach, np. firmach produkujących leki i zabawki dla dzieci. Koszty eksploatacji wózków LPG są wyższe niż w przypadku innych urządzeń tego rodzaju.

Jak dbać o wózek widłowy? Serwis i konserwacja. Przeczytaj na naszym blogu